Kennel Angelux Nix - Siberi Husky & Tiibeti spanjel

 

Esileht
Meie Koerad
Kutsikad
Siberi Husky
Tiibeti Spanjel
Border Collie
Kontakt
Meist
In memoriam
Galerii
Viited
Facebook
Youtube

Tiibeti Spanjel
Tiibeti Spanjel
Fci rühm 9 seltsi ja kääbuskoerad, alarühm 5
Tiibeti spanjel on ehe ja algupärane tõug. Esimesed märgid tiibeti spanjeli-tüübilistest koertest ulatuvad aastasse 200 eKr. Kodumaal oli tiibeti spanjel hinnatud kloostrivalvur ja seltsikoer. Lähimad sugulastõud on tiibeti terrier ja lhasa apso.

Üldmulje:
Väike, aktiivne ja tähelepanelik koerake. Tiibeti spanjel peab välja nägema harmoonilise kehaehitusega, liialdatud üksikkohtadeta. Tiibeti spanjel ei tohi olla liiga lühikoonuline (vastupidiselt pekingi paleekoerale), “ülekarvastatud” ja liiga lühikese seljaga.

Suurus:
Ideaalkaal: 4,1 – 6,8 kg Kõrgus: umbes 25,4 cm.

Pea ja koljuosa:
Pea on suhtes kerega väike, uhkelt kantud. Isastel maskuliinne, kuid mitte toores. Koljuosa on kuplikujuline, parasjagu lai ja pikk. Stop on kerge aga märgatav. Koon on keskmise pikkusega, tömp ja täidetud, kuid kortsudeta. Lõug on tugev ja lai. Ninapeegel eelistatult must.

Silmad:
Tumepruunid, ovaalse kujuga, säravad ja ilmekad, keskmise suurusega. Teineteisest suhteliselt kaugel, aga ettepoole vaatavad. Silmaümbrus must. Silmad ei või olla suured, ümmargused ja punnis. Samuti ei saa olla nähtaval silmavalge, nagu jaapani spanjelil. Osaliselt või tervenisti sinine silm ei ole mingil juhul soovitav – silmad peavad olema tumepruunid.

Kõrvad:
Keskmise suurusega, rippuvad, täiskasvanutel kauni “sulgja” karvaga. Peaaegu kõrgele kinnitunud. On soovitav, et kõrvad asetsevad väheke kõrgemal koljust, kuid ei tohi olla kerged. Suured, rasked, madalale kinnitunud kõrvad ei ole tüüpilised. Tiibeti spanjeli kõrvad peavad olema ilmekad ja liikuvad. Kõrvad peavad kinnituma pealae kõrgusele, mitte silmade kõrgusele. Need peaksid olema suhteliselt kerged, kuid mitte mingil juhul “lendavad” või sheltiet meenutavad. Sulgjad kõrvakarvad on jätkus kaelaharja ja kaelakraega ja ideaalis katavad kogu kõrvalehte.

Hambumus:
Kerge alahambumus. Hambad tasases rivis ja kihvade vahe lai. Soovitav täishammastik. Suu kinni olles ei tohiks keel ja hambad olla nähtaval. Hammaste vähenemisest on saanud kurb, kuid laialtlevinud tõsiasi, millele tuleks pöörata tähelepanu. Tihti leiab kuue esihamba asemel neli hammast. Kahjuks on ka tihti nii, et sinna ei ole võimalikki mahutada kuute hammast. Tähtis on tähelepanu pöörata sügavale ja laiale alalõuale, kus oleks hammastele ruumi. Keel ei tohi mingil juhul paista välja kinnisest suust. Tiibeti spanjelitel on omapärane komme lasta alahuulel rippuda lõdvestunult, kui ta ei ole piisavalt huvitatud ümbritsevast. Sellisel puhul võivad alalõua esihambad olla nähtaval. Seda ei tohi segamini ajada liiga tugeva alahambumusega, mille tõttu koer ei saa suud korralikult
sulgeda.

Kael:
Mõõdukalt lühike, tugev ja uhke asetusega. Kaetud pika, karvase kraega, mis on isastel kohevam, kui emastel. Isastel on “turjahari” märgatavalt silmapaistvam, kui emastel, emastel tihti “turjahari” puudub. Tihti erineb turjakarva värv muust karva-värvist.

Kere:
Turjast sabajuureni pikem, kui on turjakõrgus. Küljeluud kaarekujulised ja selg sirge. Tiibeti spanjel on tugeva ja harmoonilise kehaehitusega. Rindkere sügav ja hästi arenenud. Kere ei tohi olla ruutjas.

Esijalad:
Keskmise tugevusega. Esijalad on kergelt kaarja kujuga aga tugevad õlast. õlg on hea asetusega.

Tagajalad:
Hea ehitusega ja tugevad, reied on madala asetusega. Tagajalad on tagantvaates sirged. Mõõdukad taganurgad.

Käpad:
“Jänesekäpad”. Väikesed ja kompaktsed. Varvaste vahel on pikem karv. Ümarad “kassikäpad” ei ole soovitavad. Varvastevahelised tihedad karvad võivad peita kogu käpa. Sellised sulgja karvaga kate käppadel on harv, kuid eriti hinnatud.

Saba:
Kõrgele kinnitunud, tiheda karvaga, liikudes kaunisti seljale käänatud (seisva koera allalastud saba korral ei tohi alandada hinnet).

Liikumine:
Kiire, sirge, kindel ja vaba.

Karvkate:
Pealiskarv siidine, lühike pea ja jalgade eesosas. Kerel suhteliselt pikk, peaaegu kere vastu liibuv. Aluskarv ilus, tihe. Kõrvadel ja esijalgade tagaosadel kaunid sulgjad karvad, saba ja “püksid” kohevama –ja pikakarvalisemad. Tiibeti spanjel ei tohi olla “ülekarvastatud” ja emastel on tavaliselt vähem karva, kui isastel. Tiibeti spanjel ei tohi olla liiga karvane. Pekingi paleekoera karv ei ole tüüpiline tiibeti spanjelile ega ka karvkate, mis meenutab kääbusðpitsi. Karva lõikus ja trimmimine ei ole lubatud.

Värvus:
Kõik värvid ja värvikombinatsioonid on lubatud. Maksapruun ei ole soovitav, kuna sellega liituvad heledad silmad ja maksavärvi pigment.

Tekst: Algi Konno, Kennel Fjordneck

© Copyright 2011/03 Kõik õigused kaitstud.